Geologia terenu – Rychwałd, ul. Beskidzka

Na podstawie odwiertów geologicznych w celu rozpoznania warunków gruntowo-wodnych pod dom jednorodzinny w miejscowości Rychwałd przy ulicy Beskidzkiej ustalono budowę geologiczną danego rejonu. Pod względem geomorfologicznym (Klimaszewski, 1972; Starkel, 1972a, b, 1973) badany rejon należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich (fliszowych). Według podziału fizyczno-geograficznego J. Kondrackiego (2002 r.) badany obszar należy do makroregionu Beskidy Zachodnie w mezoregionie Pasma Pawelsko-Krzeczowskie.

Dla potrzeb opracowania po wcześniejszym uzgodnieniu ze Zleceniodawcą wykonaliśmy 3 odwierty badawcze do głębokości 3,0 m p.p.t. o łącznym metrażu 9 mb. Otwory wykonano wiertnicą mechaniczną WSG-P zamontowaną na samochodzie terenowym, przy użyciu świdra ślimakowego o średnicy 90 mm, marszami długości 1 m. W trakcie prowadzonych prac badawczych wykonano analizę makroskopową występujących w otworach gruntów, określając ich stratygrafię, genezę i litologię oraz podstawowe cechy fizyczne (barwę, wilgotność, stan). W wyniku dokonanego rozpoznania geotechnicznego i w oparciu o Szczegółową Mapę Geologiczną Polski ustalono, że w badanym podłożu osady przypowierzchniowe stanowi warstwa gleby. Podłoże rodzime budują utwory czwartorzędowe zaliczone do holocenu – gliny rzeczne tarasów zalewowych i nadzalewowych (wykształcone w postaci twardoplastycznych i plastycznych glin zwięzłych), pod którymi zalegają paleogeńskie zwietrzeliny gliniaste łupków i piaskowców (wykształcone jako półzwarte i zwarte gliny zwięzłe z okruchami skał). Utwory paleogeńskie należą do serii grybowskiej (przedmagurskiej).

W rejonie badań geologicznych występuje jednostka tektoniczna płaszczownia grybowska, która jest bardzo silnie zaburzona tektonicznie. Jednostka ta składa się głównie z bardzo miękkich warstw podatnych na odkształcenia tektoniczne. Na te miękkie utwory od południa nasunięte są płasko, sztywne, twarde kompleksy (piaskowce z Mutnego, piaskowce ciężkowickie i warstwy magurskie) płaszczowiny magurskiej. Masy utworów płaszczowiny magurskiej nasuwające się od południa spowodowały rozdarcie i wyciśnięcie na przedpole szarych margli, łupków pstrych, piaskowców ciężkowickich, piaskowców grojeckich, warstw z Barutki, warstw menilitowych i krośnieńskich płaszczowiny grybowskiej. Charakter tektoniczny tych utworów można określić na „mega brekcję”, o zmiennej miąższości, ponieważ wszystkie utwory występujące tutaj, są na siebie ponasuwane i zmiażdżone. „Mega brekcja” utworzona z utworów płaszczowiny grybowskiej leży tutaj na zwartych masach warstw krośnieńskich płaszczowiny dukielskiej (Paul Z., Rączkowski W., Ryłko W., Tomaś A., 1996).

Geolog Rychwałd

Inne realizacje:

Dlaczego Odwierty-Śląsk?

Posiadamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmują się badaniem gruntu od wielu lat. W tym czasie udało nam się zebrać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co powoduje dostarczanie klientom usług wykonywanych na najwyższym poziomie. Zapewniamy konkurencyjne ceny. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów współpracy i wyceny.

Zespół Odwierty-Śląsk