Tarnowskie Góry i okolice – badanie gruntu, geolog, geotechnika, opinia geotechniczna

W rejonie Tarnowskich Gór szczególną uwagę należy zwrócić na zaszłości górnicze.

Górnictwo w szerzej rozumianym rejonie Tarnowskich Gór (łącznie z okolicami Nakła Śląskiego, Bytomia i Piekar Śląskich) sięga czasów wczesnego Średniowiecza czyniąc ten obszar jednym z najstarszych centrów wydobycia rud metali w Europie. Najstarsza zapisana wzmianka o górnictwie rudnym w tym rejonie pochodzi z roku 1136 i dotyczy kopalnictwa srebra w Okolicach Bytomia. Dokument wystawiony przez księcia Władysława Opolskiego w roku 1247 wspomina już o górnictwie rudnym w rejonie Rept Śląskich.

Roboty górnicze w rejonie Tarnowskich Gór prowadzono praktycznie nieprzerwanie od wczesnego Średniowiecza do roku 1912, kiedy to uznano ostatecznie rejon złóż za wyczerpany.

Współczesny obszar historycznej eksploatacji rud metali w rejonie Tarnowskich Gór obejmuje 185km bieżących zachowanych wyrobisk korytarzowych w formie chodników, komór, sztolni oraz ogromną ilość pozostałości po historycznej eksploatacji rud metali, głównie w formie szybów i szybików w bardzo zróżnicowanym stanie zachowania względnie likwidacji, których łączną liczbę ocenia się na około 20 000.

Do istotnych z geotechnicznego punktu widzenia pozostałości pogórniczych należą także rozległe tereny o powierzchni utworzonej z antropogenicznych gruntów nasypowych pochodzących z wydobytych skał płonnych i odpadów z przeróbki rud metali.

Poniżej przedstawiamy przykładowe realizację z Tarnowskich Gór i okolic, uwzględniając również historyczną eksploatację rudną.

Geolog w miejscowości Kalety, ul. Wesoła

Geolog w miejscowości Kalety, ul. Wesoła Na zlecenie inwestora wykonano badanie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego w Kaletach, przy…

Badanie gruntu w miejscowości Kalety

Usługa: Badanie gruntu w miejscowości Kalety Na zlecenie inwestora wykonano opinię geotechniczną z dokumentacją badań podłoża gruntowego dla potrzeb projektowych…