W maju 2022r. nasza firma przeprowadziła badania podłoża na potrzeby zabudowy jednorodzinnej w miejscowości Pszczyna przy ulicy Strzeleckiej. Na ich podstawie wykonana została opinia geotechniczna przedstawiająca opis i ocenę warunków gruntowo-wodnych dla planowanej inwestycji. W celu rozpoznania budowy podłoża wykonano 3 otwory do głębokości 4 m oraz wykonano jedno badanie sondą stożkowo-krzyżakową SLVT do głębokości 4 m. Pomiary z sondowania pomogły w określeniu między innymi stopnia plastyczności gruntów.
W wyniku dokonanego rozpoznania geotechnicznego oraz opierając się o Szczegółową Mapę Geologiczną Polski ustalono, że podłoże badanego terenu do rozpoznanej w ramach niniejszego opracowania do głębokości rozpoznania (tj. 4,0 m) budują utwory czwartorzędowe – plejstoceńskie gliny lessopodobne (wykształcone w postaci półzwartych i twardoplastycznych glin pylastych).
Powierzchnię terenu stanowiła warstwa gruntów antropogenicznych – nasypów niekontrolowanych, miejscami o miąższości do 1,0 m. Nasypy ze względu na nieznany sposób formowania i zmienny skład należy uznać jako grunty słabonośne/nienośne, które nie nadają się dla potrzeb posadowienia na nich obiektów budowlanych.

Dzięki wykonanym odwiertom można było ustalić, że na badanym terenie do głębokości rozpoznania (tj. 4,0 m) nie stwierdzono występowania ciągłego poziomu wody gruntowej, ani sączeń wód.
Ma to znaczenie ze względu na występowanie utworów lessopodobnych w podłożu. Less, skłonny jest do osiadania pod wpływem nawodnienia, względnie dodatkowego obciążenia. W stanie suchym wykazuje skłonności do spękania i tworzenia pionowych obrywisk, które zanikają gdy less jest wilgotny i nasycony wodą. W stanie suchym lessy są zwartym gruntem i mają dużą wytrzymałość (są dobrym podłożem budowlanym). Zamoczony pod fundamentami less wykazuje duże osiadanie, gdyż spoiwo łączące ziarna zostaje rozpuszczone. W obrębie lessów zachodzi też wypłukiwanie drobnych cząstek, co na powierzchni terenu często uwidacznia się obniżeniami kolistymi.
Dlatego na podstawie powyższych przesłanek poleciliśmy Inwestorowi usunięcie przypowierzchniowej warstwy gruntów antropogenicznych z podłoża. Zaleciliśmy również wykonanie odpowiedniej izolacji hydrotechnicznej oraz drenażu opaskowego, tak aby w pobliżu fundamentów nie gromadziła się woda, która wpływałaby na parametry geotechniczne gruntów.
Geolog Pszczyna – Zespół Odwierty-Śląsk