Na zlecenie inwestora we wrześniu 2021 roku wykonano badania geotechniczne gruntu w Jastrzębiu-Zdrój przy ulicy Okopowej. Teren badań był niezabudowany, porośnięty niską roślinnością, część działki stanowiło pole orne.
W uzgodnieniu ze Zleceniodawcą i w oparciu o wytyczne normy [1] założono, że podłoże gruntowe zostanie rozpoznane trzema otworami geotechnicznymi do głębokości 4,0 m p.p.t., rozmieszczonymi po obrysie planowanego budynku. W wyniku dokonanego rozpoznania geotechnicznego, geolog ustalił, że podłoże rodzime badanego terenu, budują utwory czwartorzędowe – plejstoceńskie piaski i gliny pochodzenia lodowcowego, wykształcone w postaci średnio zagęszczonych piasków grubych i piasków średnich oraz półzwartych [zwartych] i twardoplastycznych glin piaszczystych [iłów z piaskiem] i glin pylastych [pyłów ilastych].
W stwierdzonych warunkach gruntowo-wodnych zalecono posadowienie obiektu na tradycyjnych ławach fundamentowych lub na płycie fundamentowej, poniżej normowej strefy przemarzania (równej w tym rejonie 1,0 m p.p.t.), z uwagi na bardzo wysadzinowy charakter górnej części podłoża rodzimego.
Przy wykonywaniu robót ziemnych zalecono nie pozostawiać niezabezpieczonego wykopu fundamentowego na niekorzystne wpływy atmosferyczne, ponieważ grunty spoiste są podatne na rozmakanie. Nie zalecono używania sprzętu mechanicznego na odsłoniętym wykopie fundamentowym, ponieważ wpływ drgań i wibracji mógłby doprowadzić do uplastycznienia lub upłynnienia gruntów gliniastych.
[1] PN-EN 1997-2:2009 Eurokod 7 – Projektowanie geotechniczne – Część 2: Rozpoznanie i badanie podłoża gruntowego.Geolog – Jastrzębie-Zdrój