Badanie geotechniczne gruntu w miejscowości Racibórz przy ulicy Ocickiej wykonano dla potrzeb budowy niepodpiwniczonego budynku handlowo-mieszkalnego.
Tereń badań nie koliduje z obszarami Europejskiej Sieci Ekologicznej „Natura 2000”, ani innymi obszarami chronionymi objętymi przepisami ustawy o ochronie przyrody. Ponadto położony jest poza strefami ochronnymi ujęć wód powierzchniowych i podziemnych.
Odwierty geotechniczne wykonano wiertnicą mechaniczną WSG-P zamontowaną na samochodzie terenowym marki ISUZU D-MAX przy użyciu świdra ślimakowego o średnicy 90 mm, marszami długości 1 m.
Geolog wykonał również sondowania udarowo-obrotowe sondą SLVT w celu sprawdzenia wytrzymałości na ścinanie gruntów zalegających w podłożu.
Na podstawie badania gruntu określono występowanie w podłożu gruntowym czwartorzędowych glin, wykształconych w postaci półzwartych [zwartych], twardoplastycznych i plastycznych glin pylastych [pyłów ilastych]. Wierzchnią warstwę na całej powierzchni stanowią grunty antropogeniczne – nasypy niekontrolowane zbudowane z gliny, gruzu betonowego i ceglanego, kamieni, odpadów i domieszek humusu, o miąższości do 1,1 m. Grunty nasypowe ze względu na dużą różnorodność, wyłączono z charakterystyki parametrów geotechnicznych.
Geolog Racibórz