W styczniu 2022r. nasza firma wykonała opinię geotechniczną na potrzeby budowy niepodpiwniczonego budynku mieszkalnego jednorodzinnego w miejscowości Baborów, w rejonie ulicy Wiejskiej.
Według podziału fizyczno-geograficznego J. Kondrackiego (2002 r.) badany obszar należy do makroregionu Nizina Śląska, w mezoregionie Płaskowyż Głubczycki.[1]
Powierzchnia terenu w obrębie rozpatrywanej parceli jest stosunkowo równa. Hydrograficznie teren badań należy do dorzecza Odry. Odwadniany jest przez rzekę Psinę, która przepływa w odległości ok 230 m na południowy zachód od granicy analizowanej działki.
Podłoże rodzime badanego terenu do rozpoznanej głębokości w ramach niniejszego opracowania (tj. do 4,5 m), budują utwory czwartorzędowe – piaski, pyły i gliny (wykształcone w postaci średnio zagęszczonych piasków średnich i grubych oraz twardoplastycznych glin piaszczystych, glin i pyłów piaszczystych). Stopień zagęszczenia określono za pomocą sondowania dynamicznego sondą lekką DPL.
Wierzchnią warstwę na całej powierzchni terenu stanowią grunty nasypowe – nasyp niekontrolowany, zbudowany z gliny, gruzu, kamieni, żwiru, humusu i gliny próchniczej, o miąższości do 1,9 m. – zalecono usunięcie gruntów nasypowych. Powstały ubytek zalecono uzupełnić materiałem o jednakowych parametrach fizyko-mechanicznych, tj. o parametrach dobrej nośności, braku cech wysadzinowości oraz o małej ściśliwości (np. piaski, pospółki).
Podczas wykonanych wierceń zaobserwowano występowanie zwierciadła wód gruntowych o charakterze swobodnym na głębokości 2,7-2,9 m p.p.t.
[1] Kondracki J.: Geografia fizyczna Polski. PWN, Warszawa, 2002.
Geolog Baborów – Zespół Odwierty-Śląsk