Usługa: Badanie gruntu na potrzeby zabudowy jednorodzinnej – Gliwice, ul. Zielna
Na prośbę Inwestora wykonano opinię geotechniczną dla potrzeb budowy niepodpiwniczonego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Po zapoznaniu się z terenem badań i materiałami archiwalnymi zadecydowano o wykonaniu 3 odwiertów geotechnicznych do głębokości 4,0 m p.p.t.
Badanie gruntu wykazało, że górną część podłoża – do głębokości ok. 2,0 m, budują grunty antropogeniczne – nasypy niekontrolowane, będące mieszaniną pyłu, łupka, gruzu i humusu.
Grunty nasypowe, ze względu na nieznany sposób formowania, zmienny skład i stan potraktowano jako grunty słabonośne/nienośne, które nie nadają się dla potrzeb posadowienia na nich obiektów budowlanych.
Poniżej gruntów nasypowych nawiercono nośne podłoże rodzime – wykształcone w postaci czwartorzędowych glin piaszczystych, w stanie twardoplastycznym.

Zalecono usunięcie gruntów nasypowych (w całości), a ewentualny powstały ubytek zalecono uzupełnić materiałem o jednakowych parametrach fizyko-mechanicznych, tj. o parametrach o dobrej nośności, braku cech wysadzinowości oraz o małej ściśliwości (piaski, pospółki)
Kolejnym problem, na który należało zwrócić uwagę podczas prac projektowych to występujące intensywne sączenia się wód w gruncie nasypowym. Sączenia te utrudniałyby bowiem prowadzenie prac. Odwierty były wykonywane w porze mokrej. Zalecono więc wykonywać roboty ziemne w porze suchej, przy niskiej intensywności sączeń. Zaznaczono przy tym, że należy zapewnić odpowiednie odprowadzanie wód z wykopu. Dla samego budynku zalecono wykonać izolację oraz drenaż opaskowy wokół budynku.
Utrzymujące się sączenia wód mogłyby prowadzić do stopniowego uplastyczniania się gruntu spoistego, co znacznie pogarszałoby nośność gruntu i jego parametry geotechniczne.
Zespół ODWIERTY-ŚLĄSK – geolog Gliwice.