Usługa: Badanie gruntu w miejscowości Kalety
Na zlecenie inwestora wykonano opinię geotechniczną z dokumentacją badań podłoża gruntowego dla potrzeb projektowych budowy budynku sportowego Unii Kalety.
Dla rozpoznania warunków gruntowo-wodnych wykonano 11 małośrednicowych otworów badawczych o maksymalnej głębokości 5m, o łącznym metrażu 55 mb.
Powierzchnia terenu przykryta jest warstwą gruntów antropogenicznych zbudowanych z humusu, piasku, kamieni, gruzu ceglanego i kruszywa. W okolicy istniejącego budynku odwierty wykonano w nawierzchni zbudowanej z kostki brukowej ułożonej na podsypce z piasku i cementu. Grunty rodzime zalegające głębiej reprezentowane są przez holoceńskie piaski rzeczne o różnym stopniu zagęszczenia.

W podłożu przedmiotowego terenu do głębokości rozpoznania, stwierdzono występowanie wód gruntowych o charakterze ciągłej warstwy. Stwierdzone poziomy wód gruntowych, mają charakter zwierciadła swobodnego. Na dzień wykonania odwiertów badawczych poziom zwierciadła wód gruntowych wahał się w przedziale 1,7-2,1 m n.p.m.
Z uwagi na miąższość gruntów antropogenicznych, zaproponowano posadowienie bezpośrednie poniżej normowej głębokości przemarzania, uwzględniając możliwość wahania zwierciadła wód podziemnych. Zalecono również konieczność zastosowania odpowiedniej izolacji wodoszczelnej obiektu oraz drenażu odwadniającego. W części południowo-wschodniej omawianego terenu nawiercono luźne piaski. Zalecono pogłębienie wykopu fundamentowego do spągu tej warstwy i ponownie-wtórnie zagęszczenie wybranego piasku. Ewentualny ubytek zalecono uzupełnić gruntem o tych samych lub podobnych parametrach geotechnicznych. Zabieg ten pozwoli na uniknięcie w tym rejonie wystąpienia nadmiernych osiadań budynku, przekraczających wartości graniczne.
Geolog Kalety