Na zlecenie inwestora nasza firma wykonała opinię geotechniczną na potrzeby budowy niepodpiwniczonego, parterowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego z poddaszem użytkowym w miejscowości Kietrz, w rejonie ulicy Zwycięstwa.
Według podziału fizyczno-geograficznego J. Kondrackiego (2002 r.) badany obszar należy do makroregionu Nizina Śląska, w mezoregionie Płaskowyż Głubczycki.[1]
Otwory wykonano wiertnicą mechaniczną WSG-P zamontowaną na samochodzie terenowym przy użyciu świdra ślimakowego o średnicy 90 mm, marszami o długości 1 m.
W trakcie prowadzonych prac badawczych wykonano analizę makroskopową występujących w otworach gruntów, w celu ich opisu i klasyfikacji stosując się do norm [2][3].
Wykonano również jedno sondowanie udarowo-obrotowe sondą SLVT do głębokości 2,5 m. Sondowanie wykonano sondą z końcówką o wymiarach d=0,04 m i h=0,08 m.
Grunty rodzime reprezentowane są przez utwory czwartorzędowe – plejstoceńskie gliny lessopodobne (wykształcone w postaci półzwartych i twardoplastycznych glin pylastych).
Grunty lessopodobne z uwagi na zwartość w swojej budowie węglanów wapnia (braku odwapnienia w odróżnienia do gruntów pylastych), należy traktować odrębnie, jako o specyficznych właściwościach fizyko-mechanicznych, decydujących o ich zapadowym charakterze. Zawartość węglanu wapnia została potwierdzona przez badanie laboratoryjne gruntów.
[1] Kondracki J.: Geografia fizyczna Polski. PWN, Warszawa, 2002.
[2] PN-EN ISO 14688-1:2018-05 Badania geotechniczne – Oznaczanie i klasyfikowanie gruntów – Część 1: Oznaczanie i opis.
[3] PN-EN ISO 14688-2:2018-05 Badania geotechniczne – Oznaczanie i klasyfikowanie gruntów – Część 2: Zasady klasyfikowania.
Geolog Kietrz – Zespół Odwierty-Śląsk