Geologia terenu – Bielsko-Biała, Franciszka

Na podstawie odwiertów geologicznych w celu rozpoznania warunków gruntowo-wodnych pod dom jednorodzinny w miejscowości Bielsko-Biała przy ulicy Świętego Franciszka ustalono budowę geologiczną danego rejonu. Pod względem geomorfologicznym (Klimaszewski, 1972; Starkel, 1972a, b, 1973) badany rejon należy do Pogórza Śląskiego (Starkel, 1972a, b), którego częścią jest Pogórze Bielskie. Według podziału fizyczno-geograficznego J. Kondrackiego (2002 r.) badany obszar należy do makroregionu Pogórze Zachodniobeskidzkie w mezoregionie Pogórze Śląskie.

Dla potrzeb sporządzenia opinii geotechnicznej po wcześniejszym uzgodnieniu ze Zleceniodawcą wykonano 3 odwierty geologiczne do głębokości 3,3 m p.p.t, 2,5 m p.p.t. oraz 2,6 m p.p.t., o łącznym metrażu 8,4 mb. Odwierty wykonano wiertnicą mechaniczną WSG-P zamontowaną na samochodzie terenowym, przy użyciu świdra ślimakowego o średnicy 90 mm, marszami długości 1 m. W wyniku dokonanego badania gruntu i w oparciu o Szczegółową Mapę Geologiczną Polski ustalono, że wierzchnią warstwę na całej powierzchni terenu stanowi humus. Podłoże rodzime budują utwory czwartorzędowe – gliny próchnicze [zawartość części organicznych IOM = 4,15%], pod którymi zalegają utwory kredy – zwietrzeliny gliniasto-kamieniste piaskowców i łupków (warstwy cieszyńskie). Zarówno łupki, jak i piaskowce, są silnie wapniste. Cała seria jest zazwyczaj silnie zaburzona tektonicznie, a na powierzchniach poślizgu czy w szczelinach piaskowców i wapieni liczne są strzałki kalcytowe. Wiek tych utworów określa się na berias–hoteryw. (PIOTR NESCIERUK, ANTONI WÓJCIK, 2013). Miąższość łupków cieszyńskich górnych wynosi około 150 m.

W wyniku dokonanego badania geologicznego gruntu zaobserwowano występowanie intensywnych sączeń wód gruntowych, na różnych głębokościach. Wody gruntowe pochodzą najprawdopodobniej z bezpośredniej infiltracji wód opadowych z powierzchni terenu. Ilość wody w podłożu uzależniona jest od intensywności i czasokresu opadów atmosferycznych, znacznie rośnie po obfitych deszczach i wiosennych roztopach, a zmniejsza się po okresach suszy. Okresowa obecność wody może niekorzystnie wpływać na grunty spoiste, powodując ich stopniowe uplastycznienie, a co za tym idzie, pogarszać się mogą ich parametry geotechniczne – odpowiadające za parametr nośności. Zjawisko niszczącego wpływu infiltrujących wód, zaobserwowano już na etapie wykonywanych wierceń. W podłożu nawiercono już uplastycznione grunty.

Z uwagi na stwierdzone warunki gruntowe, infiltrującą wodę w podłożu oraz nachylenie terenu, nie można wykluczyć jednoznacznie możliwości pojawiania się ruchów masowych w przyszłości, tym bardziej, że w sąsiedztwie występują osuwiska.

Geolog Bielsko-Biała

Inne realizacje:

Dlaczego Odwierty-Śląsk?

Posiadamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmują się badaniem gruntu od wielu lat. W tym czasie udało nam się zebrać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co powoduje dostarczanie klientom usług wykonywanych na najwyższym poziomie. Zapewniamy konkurencyjne ceny. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów współpracy i wyceny.

Zespół Odwierty-Śląsk