W marcu 2022r. nasza firma wykonała opinię geotechniczną na potrzeby budowy niepodpiwniczonego, piętrowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego z poddaszem użytkowym w miejscowości Kietrz, w rejonie ulicy Głowackiego.
Według podziału fizyczno-geograficznego J. Kondrackiego (2002 r.) badany obszar należy do makroregionu Nizina Śląska, w mezoregionie Płaskowyż Głubczycki.[1]
Powierzchnia terenu w obrębie rozpatrywanej parceli jest stosunkowo równa. Hydrograficznie teren badań należy do dorzecza Odry. Odwadniany jest przez rzekę Młynówkę, która przepływa w odległości ok 430 m na północ od granicy analizowanej działki.
Podłoże rodzime badanego terenu do rozpoznanej głębokości w ramach niniejszego opracowania (tj. do 4,0 m), budują utwory rzeczne -(wykształcone w postaci twardoplastycznych i plastycznych glin pylastych oraz półzwartych glin pylastych próchnicznych i namułów gliniastych). Stopień plastyczności oraz wytrzymałość na ścinanie gruntów określono za pomocą sondowania sondą udarowo-obrotową SLVT.
Powierzchnię terenu pokrywa warstwa gruntów nasypowych, zbudowanych z gruzu, piasku, humusu i gliny, o miąższości do 1,5 m.
Podczas wykonanych wierceń nie zaobserwowano występowania ciągłego poziomu wód gruntowych ani sączeń wód.
W stwierdzonym układzie warunków gruntowo-wodnych zalecono posadowienie obiektu na tradycyjnych ławach fundamentowych lub płycie fundamentowej, poniżej normowej granicy przemarzania (równej w tym rejonie 1,0 m p.p.t.), po bezwzględnym usunięciu przypowierzchniowo zalegających gruntów nasypowych, organicznych i próchniczych.
[1] Kondracki J.: Geografia fizyczna Polski. PWN, Warszawa, 2002.
Geolog Kietrz – Zespół Odwierty-Śląsk