Geologia terenu – Czaniec, ul. Zarzecze

Na podstawie odwiertów geologicznych w celu rozpoznania warunków gruntowo-wodnych pod dom jednorodzinny w miejscowości Czaniec przy ulicy Zarzecze ustalono budowę geologiczną danego rejonu. Według podziału fizyczno-geograficznego J. Kondrackiego (2002 r.) badany obszar należy do makroregionu Pogórze Zachodniobeskidzkie w mezoregionie Pogórze Śląskie. Teren znajduje się w obrębie „Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000 – Arkusz Wadowice”.

Dla potrzeb opracowania po wcześniejszym uzgodnieniu ze Zleceniodawcą wykonaliśmy 3 odwierty badawcze do głębokości 3,0 m p.p.t. o łącznym metrażu 9 mb. Otwory wykonano wiertnicą mechaniczną WSG-P zamontowaną na samochodzie terenowym, przy użyciu świdra ślimakowego o średnicy 90 mm, marszami długości 1 m. W trakcie prowadzonych prac badawczych wykonano analizę makroskopową występujących w otworach gruntów, określając ich stratygrafię, genezę i litologię oraz podstawowe cechy fizyczne (barwę, wilgotność, stan). W wyniku dokonanego rozpoznania geotechnicznego i w oparciu o Szczegółową Mapę Geologiczną Polski ustalono, że w badanym podłożu osady przypowierzchniowe stanowi warstwa gleby. Podłoże rodzime budują utwory czwartorzędowe – mułki lessopodobne i gliny deluwialne (wykształcone w postaci półzwartych pyłów oraz twardoplastycznych glin pylastych i glin pylastych zwięzłych).

Większa część obszaru arkusza „Wadowice” jest zajęta przez karpackie utwory fliszowe. Utwory te ułożone są w wielkie zespoły stratygraficzno-facjalne, na siebie ponasuwane. W Karpatach Wadowickich wyróżniamy 3 zespoły(Książkiewicz M, 1950):

  1. flisz zewnętrzny,
  2. seria śląska,
  3. seria magurska.

Na obszarze gdzie były wykonywane odwierty geologiczne występują osady pochodzące ze zwietrzenia skał fliszowych i mioceńskich. Same gliny jednak będące produktem daleko posuniętej dezintegracji i rozkładu chemicznego skał są na ogół dość do siebie podobne. Są to gliny deluwialne mniej lub bardziej piaszczyste, zawierające prawie zawsze mikę, często grubszy kanciasty materiał skalny, którego pochodzą, warstwowania nie wykazują, albo też chaotyczne, nieregularne; w miarę posuwania się ku północy zdają się te gliny mieszać z lessem w tym sensie, że wśród obszaru zajętego przez gliny zwietrzelinowe występują partie glin podobnych do lessu. Dodać trzeba, że zagliniony less jest podobny do glin deluwialnych, również lessy tworzą swoje własne deluwia. W okresie ostatniego zlodowacenia tworzy się less, pokrywający starsze tarasy i północną część obszaru (Książkiewicz M, 1950).

Geolog Czaniec

Inne realizacje:

Dlaczego Odwierty-Śląsk?

Posiadamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmują się badaniem gruntu od wielu lat. W tym czasie udało nam się zebrać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co powoduje dostarczanie klientom usług wykonywanych na najwyższym poziomie. Zapewniamy konkurencyjne ceny. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów współpracy i wyceny.

Zespół Odwierty-Śląsk