Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki?

Wychodząc naprzeciw Państwa częstym pytaniom, postaramy się w paru punktach opisać na co powinno zwrócić się uwagę z „geologicznego” punktu widzenia, przed zakupem działki. Mamy nadzieję, że to ułatwi decyzję odnośnie konieczności wykonania badań gruntu, do którego tak serdecznie zachęcamy, jeszcze przed kupnem wymarzonej działki.

 

  • Ukształtowanie terenu

Warto w pierwszej kolejności spojrzeć jak kształtuje się teren. Jeżeli parcela znajduje się w zagłębieniu, można przypuszczać, że będzie problem z odprowadzaniem i spływem wód opadowych.

  • Nasza rada: warto sprawdzić co dzieje się na działce w porze intensywnych opadów atmosferycznych. Jeżeli zaobserwujemy okresowo utrzymującą się wodę zastoiskową, to pierwszy sygnał do tego, żeby zlecić wykonanie badań gruntu.

Problemem może być również znaczna różnica rzędnych terenu. Warto sprawdzić w takim przypadku czy na naszej działce nie znajduje się osuwisko lub teren predysponowany do osuwania się mas ziemnych.

  • W sprawdzeniu tej informacji pomocny będzie System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) – Państwowego Instytutu Geologicznego. Na portalu tym, w przystępny sposób możemy sprawdzić czy na naszej działce lub w bliskiej okolicy występuje zagrożenie osuwania się mas ziemnych.

 

  • Sieć hydrograficzna

Dobrze rozwinięta sieć hydrograficzna danego obszaru może mocno wpływać na lokalne warunki gruntowo-wodne. Warto sprawdzić czy w sąsiedztwie znajdują się jakieś cieki wodne czy zbiorniki. Ich obecność może wpływać na wysoki poziom wód gruntowych (zwłaszcza jeżeli istnieje połączenie hydrauliczne między gruntami znajdującymi się na naszej działce) czy też występowanie gruntów próchnicznych i organicznych w podłożu.

  • Dobrym przykładem jest tutaj miasto Żory – wysoce rozwinięta sieć hydrograficzna wpływa niekorzystnie na lokalne warunki gruntowo-wodne. Polecamy odwiedzić naszą zakładkę Realizacje – Żory, gdzie opisujemy parę takich problematycznych przypadków.

 

  • Szata roślinna

Szata roślinna ma również ogromne znaczenie i może wiele powiedzieć o danym terenie. Jeżeli na działce znajduje się roślinność bagienna (np. trzciny, pałki), to świadczy to o podmokłym terenie, gdzie należy spodziewać się występowania gruntów organicznych, w tym torfów. Torfy mogą występować również z miejscach żyznych łąk, o bogatej szacie roślinnej.

Sam brak jakiejkolwiek roślinności (w tym także trawy) powinien również wzbudzić niepokój – działka mogła być przekształcona wskutek działalności człowieka – warto dowiedzieć się jakie prace były wykonywane na tym terenie – wiele razy spotkaliśmy się z sytuacją, że aby podnieść wartość działki teren był nadsypywany i wyrównywany, często gruntem antropogenicznym, który dla potrzeb budownictwa w swojej formie i składzie był nieprzydatny!

  • Na etapie prac ziemnych, trzeba było w całości usuwać grunt nasypowy i wypełniać go odpowiednio zagęszczoną pospółką, piaskiem itp. Taki zabieg znacząco wpływa na koszty związane z posadowieniem.

 

  • Szkody górnicze

Szczególnie u nas na Śląsku, jedną z pierwszych rzeczy którą powinniśmy zrobić to zaznajomić się z lokalną sytuacją górniczą – warto zapytać właściciela działki czy uzyskał pismo od Przedsiębiorcy Górniczego lub Wyższego Urzędu Górniczego z informacją o warunkach geologiczno-górniczych i wpływach wynikających z eksploatacji. Zdarza się również, że nie tylko czynne obszary i tereny górnicze stanowią zagrożenie dla naszych Inwestycji. Dawna płytka eksploatacja może stanowić ogromne problemy i zagrożenie dla naszej Inwestycji. Tutaj z pomocą przychodzi nasz specjalista do spraw górnictwa, który zawsze służy radą i pomocą – szerzej zagrożenia związane z dawną eksploatacją górniczą zostaną opisane niebawem – w kolejnym wpisie.

  • Jeżeli właściciel nie posiada pisma, nasza firma może pomóc w przygotowaniu wniosku i niezbędnych załączników oraz pokierować gdzie należy złożyć stosowne dokumenty.

 

  • Historia terenu

Na sam koniec warto również prześledzić historię danego miejsca – z map historycznych często możemy wywnioskować wiele przydatnych informacji, np. czy na działce znajdowała się zabudowa w przeszłości, czy występowały cieki wodne, zbiorniki, w niektórych przypadkach możemy sprawdzić rzędną terenu i porównać ją z teraźniejszą, sprawdzić ślady historycznej eksploatacji, dawne cegielnie itp.

  • Na naszym blogu powstanie odrębny wpis odnośnie historycznych ciekawostek „odkrytych” podczas analizowania materiałów do przyjętych zleceń.

Przeczytaj również:

Dlaczego Odwierty-Śląsk?

Posiadamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmują się badaniem gruntu od wielu lat. W tym czasie udało nam się zebrać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co powoduje dostarczanie klientom usług wykonywanych na najwyższym poziomie. Zapewniamy konkurencyjne ceny. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów współpracy i wyceny.

Zespół Odwierty-Śląsk