Przydomowa oczyszczalnia jest doskonałą alternatywą dla szamba. Podstawowa różnica jest związana z kosztami eksploatacji. Za indywidualną oczyszczalnię ścieków na pewno zapłacimy więcej, jednak po kilku latach ta inwestycja na pewno nam się zwróci, a dodatkowo przydomowa oczyszczalnia jest wygodniejsza, bezpieczniejsza i bardziej ekologiczna.
Na początku należy określić potrzeby związane z oczyszczalnią. W przypadku ścieków ważna jest ilość zużywanej wody. Średnio takie zużycie wynosi ok. 150 litrów na dobę na jednego mieszkańca domu, który oczywiście będzie odprowadzał ścieki. Należy mieć na uwadze, że w ten pomiar nie wychodzi tylko rzeczywiste zużycie przez każdego wody, ale również czynności z dnia codziennego takie jak np. pranie, gotowanie, zmywanie, itp.
Proces wstępnego podczyszczania ścieków zachodzi gdy zapewnione zostaje 3 dobowe przetrzymanie ścieków w osadniku wstępnym (gnilnym).
P o= ( n x q ) x 3
gdzie:
P 0 – Pojemność osadnika wstępnego (gnilnego)
n – ilość użytkowników
q – ilość ścieków-ilość wody – 150 l
np.: Dom jednorodzinny w którym mieszka 5 osób
P o = (5 x 150l) x 3 = 2250 l = 2,3 m3
Zaleca się osadniki 2 lub 3 komorowe (przy większych pojemnościach zbiornika).
Wyróżnia się trzy zasady przy montażu dwóch osadników gnilnych w jednej oczyszczalni:
- Nigdy więcej niż dwa osadniki gnilne;
- Osadnik większy jako pierwszy;
- Osadnik jeden za drugim (nigdy obok siebie).
Drenaż rozsączający
W przypadku drenażu rozsączającego metoda obliczeniowa jest trochę inna. Drenaż rozsączający składa się z drenów ułożonych pod powierzchnią terenu. Zadaniem drenażu rozsączającego jest równomierne wprowadzenie do systemu wstępnie odczyszczonych ścieków wypływających z osadnika gnilnego. Ścieki muszą dopływać do rowów drenarskich w bardzo małych dawkach.
Źródło: http://www.instalacjebudowlane.pl/5786-33-68-jak-prawidlowo-dobrac-oczyszczalnie.html
Studnia chłonna
Studnia chłonna stosowana jest w przypadku, gdy warstwa przepuszczalna znajduje się na większej głębokości, lub gdy na działce nie ma odpowiednio dużej, wolnej powierzchni do wykonania poletka drenażu rozłączającego. Studnie chłonne mogą być stosowane tylko w gruntach piaszczystych, gdy ilość ścieków nie przekracza 1 m3 na dobę.
Przydomowa oczyszczalnia – odległości
Źródło: http://www.instalacjebudowlane.pl/5786-33-68-jak-prawidlowo-dobrac-oczyszczalnie.html
Rodzaj przydomowej oczyszczalni zależy od warunków gruntowo-wodnych. Badania gruntu mają na celu określenie poziomu występowania zwierciadła wody oraz określenie przepuszczalności gruntów. Na podstawie danych o przepuszczalności gruntów oblicza się dopuszczalne obciążenie hydrauliczne drenów i dobiera ich odpowiednią długość.
Zgodnie z Rozporządzeniem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych:
– poziom wody gruntowej musi znajdować się co najmniej 1,5 m poniżej głębokości ułożenia drenów lub dna studni chłonnej.
– pozwolenia wodno-pranwne nie są wymagane jeżeli ilość ścieków nie przekracza 5m3 na dobę.
Należy pamiętać jednak, że jeśli planowana ilość ścieków przekroczy 5 m3 na dobę konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego (nieważne, czy zrzut ścieków nastąpi na działce inwestora, czy poza nią). Przypominamy, że firma Odwierty-Śląsk świadczy również usługi z zakresu wykonywania operatów wodno-prawnych wraz z uzyskaniem pozwolenia wodno-prawnego.
Zespół Odwierty-Śląsk