Geologia terenu – Rybnik, Buchalików

Na podstawie odwiertów geotechnicznych w celu rozpoznania warunków gruntowo-wodnych pod dom jednorodzinny w miejscowości Rybnik w rejonie ulicy Buchalików ustalono budowę geologiczną danego rejonu. Pod względem geomorfologicznym badany rejon należy do Płaskowyżu Rybnickiego z młodą rzeźbą eoliczną i erozyjną. Jest to najsilniej urzeźbiona część omawianego obszaru. Swoją morfostrukturę zawdzięcza on obecności zrębów tektonicznych ograniczonych od północy, południa i zachodu późnoalpejskimi rowami tektonicznymi. Pokrywa czwartorzędowa na Płaskowyżu jest nieciągła i zróżnicowana miąższościowo. Przeważają na niej lessy i osady wodnolodowcowe, a w dolinach – osady rzeczne i stokowe. [1]

Na analizowanej działce występują formy wodnolodowcowe. Równiny wodnolodowcowe są rozwinięte w obszarze bezpośrednio przylegającym do doliny Rudy, położonym na wysokości 260,0–280,0 m n.p.m. Duże deniwelacje i zróżnicowany kształt równin wynikają z faktu, że powierzchnie te były modelowane zarówno w trakcie maksymalnego zasięgu lądolodu (obszary najwyżej położone), jak i podczas jego recesji, kiedy odpływ wód roztopowych zmienił swój kierunek na zachodni. [1]

Analizowana parcela znajduje się obszarze miasta na prawach powiatu Rybnik. Dla potrzeb sporządzenia opinii geotechnicznej po wcześniejszym uzgodnieniu ze Zleceniodawcą wykonano 3 odwierty geologiczne do głębokości 6,0 m p.p.t. Odwierty wykonano wiertnicą mechaniczną WSG-P zamontowaną na samochodzie terenowym, przy użyciu świdra ślimakowego o średnicy 90 mm, marszami długości 1 m. W wyniku dokonanego badania gruntu i w oparciu o Szczegółową Mapę Geologiczną Polski ustalono, że wierzchnią warstwę na całej powierzchni terenu stanowi humus. Podłoże rodzime budują utwory czwartorzędowe zaliczane do plejstocenu – piaski i żwiry wodnolodowcowe (wykształcone w postaci średnio zagęszczonych pospółek, piasków drobnych, piasków średnich oraz piasków grubych).

Frakcje poszczególnych gruntów niespoistych zostały rozpoznane za pomocą lupy x10 z podziałką skala 0,1 mm. Na podstawie wymiarów cząstek [mm] odczytano nazwę gruntu piaszczystego.

[1] OBJAŚNIENIA DO SZCZEGÓŁOWEJ MAPY GEOLOGICZNEJ POLSKI, arkusz: Rybnik, w skali 1:50000 (Państwowy Instytut Geologiczny 2016 r.)

Geolog Rybnik

Inne realizacje:

Dlaczego Odwierty-Śląsk?

Posiadamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmują się badaniem gruntu od wielu lat. W tym czasie udało nam się zebrać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co powoduje dostarczanie klientom usług wykonywanych na najwyższym poziomie. Zapewniamy konkurencyjne ceny. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów współpracy i wyceny.

Zespół Odwierty-Śląsk